Pasek wieloklinowy niszczyciel silnika ?

utworzone przez | mar 11, 2021

Witajcie,

Kilka zdjęć uszkodzeń silnika i powodów jego powstania. Usterka wystąpiła w silniku mercedesa 5.0 M113 przez wielu uznawanego za pancerną i niezawodną jednostkę. Podzielam to zdanie ale tylko i wyłącznie w momencie kiedy jest dobrze obsługiwany. W tym przypadku mamy do czynienia z wieloma zaniedbaniami, które doprowadziły do zatarcia silnika. W galerii wrzuciłem zdjęcie 'smoka’ pompy oleju, który jest zatkany silikonem oraz prawdopodobnie kawałkami paska wieloklinowego. Zapytacie jak się mógł dostać tam pasek osprzętu. Otóż jest to możliwe w momencie kiedy dochodzi, np do zerwania paska przez zatarcie rolki prowadzącej, zużycia ze względu na starość czy też np. zaoliwienie. W momencie kiedy dojdzie do takiej sytuacji, pasek nawija się na koło pasowe wału korbowego, uszkadza uszczelniacz wału korbowego przedni i już ma łatwy dostęp do miski oleju. Tutaj ewidentnie widać pozostałości paska, które nie zostały usunięte i zatkały smok pompy oleju przez co znikło ciśnienie oleju.

Skutkiem braku ciśnienia oleju było zatarcie wałka rozrządu w lewej głowicy cylindrów co doprowadziło do zerwania grzybków zaworów czwartego cylindra. Doszło do zablokowania wału korbowego, zerwania klina koła wałka rozrządu lewej głowicy i w konsekwencji do kolizji silnika z zaworami.

Dlaczego o tym piszę ? Chciałbym uświadomić moich klientów, że tak błaha rzecz jak pasek osprzętu silnika wymaga kontroli, a wszelakie wycieki w jego okolicy, uszkodzenia itp. mogą doprowadzić do dosyć dużych uszkodzeń silnika jak w tym przypadku.

 

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors