Niezły 'wał’ napędowy

utworzone przez | mar 14, 2021

Witajcie,

Kolejna uwaga oraz porada dla użytkowników mercedesa w tym przypadku z napędem 4Matic. Napęd zastosowany w mercedesie swoją premierę miał w modelu W124 i już teraz ma ponad 30 letnią historie. Zasada działa napędu jest dosyć prosta. Występowały dwie generacje napędu 4Matic, pierwsza generacja zapoczątkowana w legendarnym W124 z elektrohydraulicznym centralnym mechanizmie różnicowym oraz systemie ASD (blokada tylnej osi). W drugiej generacji napędu 4Matic zmieniono centralny mechanizm różnicowy na rzecz prostszej przekładni planetarnej oraz zrezygnowano z systemu ASD. W przypadku poślizgu pomagał system ETS (ESP).

Jak każdy napęd posiada pewne wady, usterki, które trzeba kontrolować podczas przeglądów. Do jednych z nich należy wał napędowy na przednią osi. Przy samochodach z napędem 4Matic konieczne jest sprawdzenie krzyżaka wału napędowego pod kątem korozji, luzów, itp. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia krzyżaka wału napędowego to po pierwsze stracimy napęd i nie będzie można kontynuować jazdy oraz po drugie może dojść do uszkodzenia elementów w pobliżu wału napędowego czyli, skrzyni biegów, bloku silnika, rozrusznika, filtra dpf itp. w zależności od modelu, silnika i rozwiązania. Do jednych z objawów uszkodzenia krzyżaka może należeć wibracja występująca w układzie napędowym.

Jest to kolejny z ważniejszych punktów karty kontroli pojazdu podczas przeglądu samochodu, który koniecznie trzeba sprawdzić aby obniżyć koszta eksploatacji pojazdu.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors