Niezły ‘wał’ napędowy

utworzone przez | mar 14, 2021

Witajcie,

Kolejna uwaga oraz porada dla użytkowników mercedesa w tym przypadku z napędem 4Matic. Napęd zastosowany w mercedesie swoją premierę miał w modelu W124 i już teraz ma ponad 30 letnią historie. Zasada działa napędu jest dosyć prosta. Występowały dwie generacje napędu 4Matic, pierwsza generacja zapoczątkowana w legendarnym W124 z elektrohydraulicznym centralnym mechanizmie różnicowym oraz systemie ASD (blokada tylnej osi). W drugiej generacji napędu 4Matic zmieniono centralny mechanizm różnicowy na rzecz prostszej przekładni planetarnej oraz zrezygnowano z systemu ASD. W przypadku poślizgu pomagał system ETS (ESP).

Jak każdy napęd posiada pewne wady, usterki, które trzeba kontrolować podczas przeglądów. Do jednych z nich należy wał napędowy na przednią osi. Przy samochodach z napędem 4Matic konieczne jest sprawdzenie krzyżaka wału napędowego pod kątem korozji, luzów, itp. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia krzyżaka wału napędowego to po pierwsze stracimy napęd i nie będzie można kontynuować jazdy oraz po drugie może dojść do uszkodzenia elementów w pobliżu wału napędowego czyli, skrzyni biegów, bloku silnika, rozrusznika, filtra dpf itp. w zależności od modelu, silnika i rozwiązania. Do jednych z objawów uszkodzenia krzyżaka może należeć wibracja występująca w układzie napędowym.

Jest to kolejny z ważniejszych punktów karty kontroli pojazdu podczas przeglądu samochodu, który koniecznie trzeba sprawdzić aby obniżyć koszta eksploatacji pojazdu.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content